Projekt EduSTEM – ATCZ220
Projekt EduSTEM je podpořen v rámci programu přeshraniční spolupráce INTERREG V-A Rakousko – Česká republika z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Trvání projektu: 1. 11. 2019 – 31. 10. 2022. Aktivita je vedena ve spolupráci se Zařízením pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a Střediskem služeb školám.
Cílem projektu je různými formami spolupráce přes hranice směřovat k zavádění novodobého vzdělávacího konceptu STEM (česky věda, technologie, technické obory, matematika) a napomoci tak překonat nepříznivou pozici příhraničních regionů a přispět k podpoře rozvoje území.
Hlavní projektové aktivity mají za cíl ukázat pedagogickým pracovníkům, jak lze hravou formou vzbudit v dětech zájem o biotechnologii, fyzikální zákony, techniku, matematiku, chemii již v prostředí mateřských a základních škol.
Badatelské aktivity podpoří přirozenou zvídavost dětí, kritické myšlení, projektovou výuku a učení v životních situacích. Seznamování bude doplněno experimenty, vysvětlujícími srozumitelnou formou principy vědních oborů. Cíle projektu reagují také na potřebu zatraktivnění technických a přírodovědných oborů na všech stupních vzdělávání.
Zájmový kroužek Badatelství s němčinou vedla Mgr. K. Marešová. Navštěvovalo jej 6 žáků IV. A třídy. Zábavnou formou se žáci seznámili se základy fyziky, chemie a přírodopisu. Vyzkoušeli si řadu pokusů a zároveň se učili základy německého jazyka. Na konci školního roku pak v rámci projektu navštívili Podvodní svět v rakouském Schremsu. Zde si prohlédli akvária, pracovali s mikroskopy, ve venkovním výběhu pozorovali vydru a zároveň se setkali se svými kamarády z rakouské strany. Projekt svou strukturou navazuje na projekt BIG (2016 – 2019), zaměřuje se na podporu badatelské výuky u žáků v základních školách v propojení s německým jazykem.